Jesteś niezalogowany, zostań z nami na dłużej i ciesz się większą ilością wolnego od poprawności politycznej humoru. Zarejestruj się i baw się dobrze.

Jesteś niezalogowany, zostań z nami na dłużej i ciesz się większą ilością wolnego od poprawności politycznej humoru. Zarejestruj się i baw się dobrze.

Frankie o 02:26 11/06/22 pisze:

i wcale nie jest tak, że gdyby któraś sieciówka, która nie jest nołnejmem, wyróżniała się wyraźnie niższą ceną, zgarnęłaby cały rynek dla siebie :)
układy, układziki, a nam tylko chuj do dupy i kurewsko zawyżone ceny

4

4

cwaniak1 o 09:27 11/06/22 pisze:

@Frankie obecnie benzyna mogłaby być za 5 zł z groszami, gdyby rząd był dla polaków i zniósłby bezsensowne podatki. No ale wtedy by trzeba zrezygnować z 500+ (a zaraz 700) ehh walka z wiatrakami

3

3

Frankie o 12:10 11/06/22 pisze:

@cwaniak1 z artykułu na dzień 22.02.2022, przy cenie pb95 5,31
jeśli rządowe kurwy wycofały całe opodatkowanie paliwa, a stacje zaczęłyby sobie brać dwa razy większą marżę, niż brały, stacje zarabiałyby 14 groszy(!) na litrze, a cena litra by była na poziomie 3,41, czyli dwa złote taniej na każdym jebanym litrze
jeśli chodzi o ceny paliwa, za każdym razem przypominam, że podatek akcyzowy zawiera się w cenie netto, potem dochodzi vat, więc tak naprawdę płacimy podatek od podatku

2

2

Cothalup o 12:58 11/06/22 pisze:

@Frankie wątpie aby cena benzyny mogła spaść poniżej 5 pln. Gdyż:
1) rafinerie potrzebują gazu, do rafinacji.
1.1 pierwszy proces gazo chłonny to destylacja ropy, i jej rozdział na odpowiednie składniki (benzyny, oleje, itp)
1.2 potrzebny też jest do thermocrakingu, lub hydrocrakingu w celu uszlachetnienia paliw.
1.3 wykorzystywany jest także przy redukcji siarki gdyż proces usuwania siarki zachodzi wydajniej i skuteczniej w podwyższonej temperaturze.
1.4 do rafinacji wykorzystuje sie także różnego rodzaju chemikalia np. chlorowodór, a do ich produkcji potrzebne są inne składniki i temperatura. A nikt za żadne skarby nie będzie opalać reaktorów chemicznych węglem, bo jest to zadanie z góry skazane na porażkę.
2. Nasze rafinerie są i były przystosowane do pracy na ropie typu Ural czyli o dużych zawartościach siarki. Obecnie taka ropę sprzedaje rosja i (chyba, nie jestem pewien) kanada.
3. Cena baryłki ropy, jest tylko wyznacznikiem bo z tych załóżmy 160 litrów dostaniesz jakieś 60 litrów benzyn (wszystkich), oraz 60 litrów olejów. Pozostałe 40 litrów to mazuty, asfalty itp. (te można dalej przerabiać, ale się nie za bardzo opłaca).
4. Emisje, z tego co sie orientuję to unia znów najebała nowych wymogów emisyjności, szczególnie NOx i SOx, a tlenki azotu i siarki powstają dość powszechnie przy rafinacjach, nie tylko ropy. A co za tym idzie trzeba wprowadzać nowe technologie oczyszczania, a jak wszyscy dobrze wiemy (albo i nie) uzyskanie np.95% oczyszczenia to może być koszt np. miliona a 96% to już np dziesięciu. U mnie na koksowni aby zejść z SOx z poziomu 0,9 mg do 0,7 mg musieli wydać ponad 30 milionów pln.

Podsumowując: na wpływ ceny paliwa ma dużo czynników, i nawet gdyby obciąć obecne podatki od benzyny myślę że zeszlibyśmy jedynie od te dwa złote z litra. I moim zdaniem jedyny sposób aby zmniejszyc cenę benzyny to pierdolnięcie dwóch elektrowni atomowych, i przejście rafinerii z grzania gazem na grzanie prądem. Ale jak wiemy polska nie może sobie pozwolić na własna technologie atomową, a więc i tak to będzie chuja warte.

2

2

Frankie o 18:53 11/06/22 pisze:

@Cothalup dlatego też podałem, z kiedy jest ten artykuł, na którym się opierałem - tamte ceny są już niestety mocno nieaktualne, ale proporcje raczej zbytnio się nie zmieniły i właśnie te 2zł na litrze dałoby się zrzucić jednym ruchem
i tak, trzeba by przejść na atom, to jedyne sensowne i opłacalne rozwiązanie, ale kolejny raz - te ścierwa, które rządzą naszym krajem, ni chuja tego nie robią, za to doskonale przepierdalają na tym nasz hajs

3

3

Cothalup o 00:09 12/06/22 pisze:

@Frankie nie do konca, podobno trwaja zakupy technologii i niestety razem z nia dostaw paliwa oraz odbioru odpadow ze stanów. Ale raczej calość ruszy już jak będę martwy, bo kurwy z rządu potrafią straszyć tylko czarnobylem albo fukushima. Nie patrząc że w fukushimie jebła tylko jedna elektrownia a są najmniej dwie, a czarnobyl to ewidentny błąd ludzki.

1

1

Songokan24 o 19:50 12/06/22 pisze:

@Cothalup ewidentny błąd ludzki, a do tego konstrukcja sama w sobie tak niebezpieczna, że to dziwne że jebnęło dopiero w 86

1

1